Open/Close Menu Skuteczna Fizjoterapia i Rehabilitacja, Kraków, Krowodrza
Masaż leczniczy: rodzaje i działanie

Masaż leczniczy jest jednym z rodzajów masażu, obok masażu relaksacyjnego czy klasycznego. Od innych typów masażu odróżnia go to, że służy przede wszystkim leczeniu chorób, bólu oraz innych dolegliwości. Ale co ważne, oprócz oddziaływania czysto medycznego, wpływa na organizm również odprężająco i uspakajająco. Stosowane w nim techniki pochodzą m.in. z masażu klasycznego, a polegają na nacieraniu, uciskaniu, ugniataniu, wyciskaniu, oklepywaniu ciała – zarówno mięśni, skóry, jak i stawów.

Ten rodzaj masażu jest powszechnie stosowany w medycynie, ponieważ może zmniejszać lub nawet likwidować przyczyny i objawy różnych chorób oraz niedomagań w obszarze układu ruchu. Z masażu leczniczego korzystają jednak nie tylko pacjenci w trakcie procesu leczenia. Często decydują się na niego także osoby zdrowe, które chcą poprawić funkcjonowanie organizmu i samopoczucie. Sporą grupą czerpiącą korzyści z masażu leczniczego są też sportowcy – tak profesjonaliści, jak i amatorzy.

Masaże lecznicze wykorzystywane w fizjoterapii

Masaż limfatyczny

Masaż limfatyczny jest też znany jako drenaż limfatyczny. Jego głównym celem jest pobudzenie krążenia limfy oraz krwi w organizmie. Dzięki temu zapobiega powstawaniu chorób spowodowanych zastojem limfy, np. zapobiega niewydolności krążenia obwodowego i pozwala pozbyć się efektu zimnych stóp. Można zaobserwować też inne pozytywne efekty tego masażu, takie jak ujędrnienie skóry, zmniejszenie cellulitu, likwidacja obrzęków, łagodzenie bólu i usunięcie zbędnych produktów przemiany materii.

Masaż punktowy

Masaż punktowy jest też nazywany bezigłową akupunkturą. Polega na uciskaniu konkretnych miejsc na ciele (tak zwanych punktów akupresurowych) za pomocą kciuka w regularnych odstępach czasu. Niezwykle skutecznie zmniejsza, a nawet całkowicie likwiduje bóle głowy, karku, zębów, ucha, mięśni i stawów. Usuwa napięcie w organizmie, reguluje przemianę materii, zwalcza zmęczenie, senność, brak energii, a także relaksuje i poprawia samopoczucie.

Masaż głęboki

Masaż głęboki, inaczej masaż tkanek głębokich, oddziałuje na głębsze warstwy mięśni i tkanki łącznej. Polega na powolnych i precyzyjnych ruchach powodujących nacisk o sile dopasowanej do poziomu napięcia tkanek. Choć po tego rodzaju masażu leczniczym pacjenci czasem odczuwają bolesność, to skutecznie działa rozluźniająco i może być naprawdę przyjemny. Stosowane techniki mają na celu zwiększenie ruchomości oraz elastyczności tkanek. Są więc używane w leczeniu kontuzji i urazów, przewlekłych bóli mięśni, długotrwałego przemęczenia czy problemów związanych z nieprawidłową postawą.

Masaż segmentarny

Masaż segmentarny opiera się na założeniu, że skóra, tkanka łączna, tkanka mięśniowa oraz narządy wewnętrzne wzajemnie na siebie oddziałują. Stany chorobowe organów wewnętrznych powodują więc zmiany w tkankach konkretnych segmentów ciała. Dlatego też ten rodzaj masażu leczniczego jest najczęściej stosowany w odniesieniu do chorób organów wewnętrznych. Ale nie tylko, ponieważ pomaga także walczyć z niektórymi zaburzeniami układu krążenia i układu nerwowego, niektórymi chorobami kręgosłupa i stawów, a także niektórymi urazami. W pierwszej kolejności usuwa napięcia powierzchowne, a później napięcia położone głębiej w ciele.

Masaż sportowy

Masaż sportowy jest przeznaczony dla osób aktywnych fizycznie, wykonujących pracę fizyczną oraz sportowców. Jest stosowany przede wszystkim po to, żeby leczyć kontuzje i urazy oraz zapobiegać ich wystąpieniu w przyszłości. Często pomaga również poprawiać wyniki uzyskiwane w sporcie zawodowym i amatorskim. Przed treningiem rozgrzewa organizm i zwiększa elastyczność mięśni. A po treningu przyspiesza proces regeneracji, pomaga odbudowywać masę mięśniową i usuwa skutki przetrenowania.

Inne masaże stosowane w fizjoterapii

Masaż klasyczny

Jest to najbardziej powszechny w Europie rodzaj masażu, którego techniki są często stosowane w fizjoterapii. W zależności od wykorzystanych technik, siły i tempa nacisku, może on przynosić efekt rozluźniający lub pobudzający. Masaż klasyczny ma na celu m.in. rozluźnienie lub zaktywizowanie mięśni, poprawę ukrwienia oraz przyspieszenie procesu usuwania zbędnych produktów przemiany materii.

Masaż relaksacyjny

To drugi z najczęściej wykonywanych masaży. Ze względu na swoją skuteczność, stosowane tu techniki równie chętnie są włączane w masaże lecznicze przez fizjoterapeutów. Pozwalają one zmniejszyć napięcie mięśniowo-nerwowe oraz psychiczne, a tym samym zrelaksować ciało i umysł. Masaż relaksacyjny jest polecany szczególnie dla osób narażonych na stres oraz po długotrwałym wysiłku fizycznym lub psychicznym.

Masaż odchudzający

Ten rodzaj masażu zyskuje coraz większą popularność ze względu na to, że wiele osób boryka się dziś z nadwagą lub otyłością, a chce zadbać o swoje zdrowie i odzyskać prawidłową wagę. Dzięki technikom masażu odchudzającego można poprawić ukrwienie skóry i mięśni, rozbić podskórną tkankę tłuszczową, przyspieszyć przemianę materii oraz wymodelować sylwetkę.

***

Sprawdź, jakie rodzaje masażu leczniczego oferujemy w poradni „Skuteczna Fizjoterapia” >

Umów się na wizytę!

Strona wykonana przez Monsta.Online