Gdy przydarza się nam choroba, kontuzja lub uraz i rozpoczynamy leczenie, wtedy jednym z pierwszych pytań, jakie nasuwają się nam, jest: „Ile potrwa całe leczenie i ile wizyt u fizjoterapeuty jest potrzebne?”. Pacjenci pytają o to również nas – w poradni „Skuteczna Fizjoterapia”, i to niemal podczas każdej pierwszej konsultacji fizjoterapeutycznej. Jest to naturalne, ponieważ pacjenci chcą wiedzieć, co ich czeka, jakie efekty mogą wypracować dzięki fizjoterapii oraz kiedy będą one widoczne.
Niestety nie istnieje jedna, uniwersalna odpowiedź na pytanie „Ile trwa fizjoterapia?”. Wszystko zależy bowiem od indywidualnej sytuacji pacjenta. W tym artykule wyjaśnimy to bardziej szczegółowo, aby rozwiać obawy i wątpliwości pacjentów.
Od czego zależy długość fizjoterapii i liczba zabiegów?
Do czynników, od których zależy skuteczność i długość fizjoterapii, należą między innymi:
- zdiagnozowany problem (dolegliwość, uraz, kontuzja lub choroba) – jest to bodaj najistotniejszy element wpływający na plan fizjoterapii; na przykład nagły atak bólowy rwy kulszowej czasem można zminimalizować w ciągu zaledwie kilku zabiegów, ale przewlekłe stany lub zwyrodnienia kręgosłupa będą zazwyczaj wymagały znacznie dłuższego postępowania, czasem nawet zabiegów przez całe życie;
- zaangażowanie pacjenta – to kolejny kluczowy czynnik sukcesu w fizjoterapii, ponieważ skuteczność leczenia zazwyczaj jest wyższa, a efekty są szybsze i długoterminowe, gdy pacjent jest aktywny fizycznie, właściwie wykonuje wszystkie codzienne czynności (takie jak prawidłowe siedzenie przy biurku czy podnoszenie ciężkich przedmiotów) oraz systematycznie i samodzielnie wykonuje ćwiczenia zalecane mu na okres między wizytami u fizjoterapeuty;
- moment rozpoczęcia terapii – czas w fizjoterapii odgrywa ogromną rolę, ponieważ im szybciej rozpocznie się leczenie, tym większa jest szansa na szybkie efekty i pełny lub maksymalnie duży powrót do sprawności sprzed operacji, choroby, urazu czy kontuzji;
- preferencje pacjenta dotyczące np. miejsca realizacji zabiegów – nie zawsze pacjent może regularnie pojawiać się na spotkaniach w gabinecie fizjoterapeutycznym, co czasem może mieć znaczenie dla skuteczności leczenia; na szczęście w takich wypadkach w grę wchodzi fizjoterapia domowa, bo do części zabiegów nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt.
Jak długo zazwyczaj trwa fizjoterapia?
Bywa, że fizjoterapia jest szybka i krótka, a przy tym niezwykle skuteczna. Tak może stać się na przykład przy zwalczaniu przeciążeniowych bóli kręgosłupa bądź przy drobnych kontuzjach. Wtedy już po kilku zabiegach pacjent może odczuwać wyraźną poprawę. A jeśli dodatkowo sam zadba o właściwą aktywność fizyczną, to na kilku wizytach może skończyć się cały proces leczenia.
Niektóre sytuacje wymagają jednak większej liczby spotkań z fizjoterapeutą – raz lub kilka razy w tygodniu, przez kilka tygodni lub miesięcy, a w skrajnych sytuacjach nawet przez kilka lat lub do końca życia. Przykładowo, przy leczeniu urazu takiego jak naciągnięcie mięśni może być potrzebnych kilka lub kilkanaście wizyt. Natomiast korekta postawy, rehabilitacja po ciężkim udarze lub stany po poważnych operacjach to zazwyczaj perspektywa co najmniej kilku tygodni lub miesięcy pracy z fizjoterapeutą.
Jak długo trwa fizjoterapia w poradni „Skuteczna Fizjoterapia”?
Na to pytanie z przyjemnością odpowiemy Ci indywidualnie. Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeutycznej w naszej poradni, fizjoterapeuta zapozna się z Twoimi wynikami badań i przeprowadzi badanie funkcjonalne (czyli czynnościowe badanie narządu ruchu). Po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji zdiagnozuje Twoją sytuację zdrowotną i zaproponuje Ci proces leczniczy. Wtedy dowiesz się, jak często będą potrzebne spotkania z fizjoterapeutą, a także ile powinno odbyć się zabiegów fizjoterapeutycznych, aby leczenie przyniosło jak najlepsze efekty.