Zespół ciasnoty podbarkowej to inaczej: zespół cieśni podbarkowej lub zespół konfliktu podbarkowego. Jest on jednym z wielu rodzajów dysfunkcji obręczy barkowej. Jego cechą charakterystyczną jest to, że występuje w wyniku zmniejszenia się przestrzeni podbarkowej. Cierpiący na tę dolegliwość pacjenci odczuwają ból w przedniej i / lub bocznej części stawu ramiennego.

W przestrzeni podbarkowej znajduje się wiele struktur odpowiedzialnych za prawidłowy ruch barku oraz ręki. Są to m.in.: kaletka podbarkowa, kaletka pierścienia rotatorów oraz ścięgno długiej głowy mięśnia dwugłowego ramienia. Uwięzienie ich w zbyt ciasnej przestrzeni powoduje, że nie mogą efektywnie pracować, ulegają zniekształceniu, a w konsekwencji powodują ból. Można temu skutecznie zaradzić, ale wymaga to konsultacji z ortopedą lub konsultacji z fizjoterapeutą, a następnie rehabilitacji.

Zespół ciasnoty podbarkowej – przyczyny

Dolegliwości charakterystyczne dla zespołu ciasnoty podbarkowej najczęściej występują u osób, które:

  • cierpią na zaburzenia anatomiczne lub choroby tkanek miękkich w okolicy barku,
  • odczuwają niestabilność stawu ramiennego,
  • mają wady postawy,
  • często wykonują ruchy ręką / rękami nad głową (np. mycie okien, prace budowlane i remontowe, pływanie, siatkówka).

Zespół ciasnoty podbarkowej – objawy

Zespół ciasnoty podbarkowej wywołuje ból promieniujący od barku do przedniej i / lub bocznej części ramienia. Często prowadzi do ograniczenia ruchu w stawie podczas próby uniesienia ramienia. Występowanie bólu zarówno w ruchu, jak i w spoczynku (również w nocy) zazwyczaj oznacza zaostrzanie się choroby. A gdy dochodzi do uszkodzenia stożka rotatorów, rozwija się stan zapalny i pojawia się obrzęk barku.

Zespół ciasnoty podbarkowej – diagnostyka

By nie dopuścić do rozwoju choroby i zapobiec progresji zmian zwyrodnieniowych, należy zgłosić się do ortopedy lub fizjoterapeuty. Przeprowadzając wywiad medyczny, badanie manualne oraz zlecając badania obrazowe (np. RTG, USG), specjalista zdiagnozuje przyczynę dolegliwości, a następnie zaproponuje odpowiednie leczenie.

Zespół ciasnoty podbarkowej – leczenie i fizjoterapia

Celem leczenia zespołu ciasnoty podbarkowej jest zniesienie dolegliwości bólowych oraz przywrócenie sprawności ruchowej w barku. Interwencja chirurgiczna jest niezbędna stosunkowo rzadko – wtedy, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi pacjentowi ulgi.

Postępowanie w wypadku tej dolegliwości obejmuje: