Na ból kręgosłupa uskarża się obecnie coraz więcej pacjentów. Dolegliwość ta wprost wynika z powszechnego współcześnie, siedzącego trybu życia. A jedną z najczęstszych przyczyn powodujących bolesność w odcinku lędźwiowym, szyjnym lub piersiowym kręgosłupa jest dyskopatia.
Warto pamiętać, że diagnoza dyskopatii nie zawsze wiąże się z koniecznością poddania się operacji. Bardzo wiele dolegliwości spowodowanych dyskopatią może być skutecznie leczona w nieinwazyjny sposób. To właśnie fizjoterapia w leczeniu dyskopatii odgrywa niezwykle ważną rolę, zwiększając komfort życia dzięki specjalistycznym zabiegom i ćwiczeniom.
Przyczyny dyskopatii
Dyskopatia jest to choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego (potocznie nazywanego dyskiem). Jej przyczyną jest nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa w czasie ruchu i spoczynku, czyli m.in. wady postawy i nieprawidłowy sposób wykonywania codziennych czynności. Czynnikami dodatkowo sprzyjającymi wystąpieniu dyskopatii są nadwaga oraz brak aktywności fizycznej.
Diagnoza dyskopatii
Dyskopatia zazwyczaj daje dość charakterystyczne objawy, po których lekarz ortopeda lub fizjoterapeuta może rozpoznać tę chorobę. Diagnozę opartą na wywiadzie medycznym i badaniu pacjenta warto jednak uzupełnić, wykonując badanie specjalistyczne (RTG kręgosłupa, tomografia komputerowa kręgosłupa lub rezonans magnetyczny kręgosłupa). Pozwoli to lekarzowi nie tylko dokładnie poznać objawy kliniczne, ale także zidentyfikować stopień zaawansowania choroby.
Objawy dyskopatii
Podstawowym objawem dyskopatii jest ból w odcinku lędźwiowym, szyjnym lub piersiowym kręgosłupa – zazwyczaj ulokowany miejscowo i promieniujący wzdłuż nerwów.
Dyskopatia w pierwszym okresie daje objawy w postaci bólu pleców tylko po aktywności takiej jak długi spacer czy długa praca w pozycji siedzącej. Jeśli choroba jest nieleczona, to bolesność z czasem nie przechodzi już samoistnie, obejmuje coraz większy obszar, jest coraz bardziej dokuczliwa i coraz bardziej utrudnia wykonywanie codziennych czynności. W końcu ból może stać się tak mocny, że aż paraliżujący, a przy tym może trwać wiele godzin.
Do pozostałych objawów charakterystycznych dla dyskopatii należą m.in.:
• rwa barkowa,
• rwa kulszowa,
• drętwienie, mrowienie i inne zaburzenia czucia powierzchniowego,
• ból podczas naciągania uciśniętych nerwów,
• osłabienie lub zanik mięśni w kończynach,
• osłabienie odruchów w kolanie i ścięgnie Achillesa.
Fizjoterapia w leczeniu dyskopatii
W wypadku dyskopatii, wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie terapii mogą doprowadzić nawet do pełnego wyleczenia, bez konieczności poddania się operacji chirurgicznej.
Wczesna fizjoterapia w leczeniu dyskopatii to klucz do sukcesu. A do najważniejszych i najbardziej skutecznych zabiegów fizjoterapeutycznych należą:
• kinezyterapia, czyli ćwiczenia fizyczne dopasowane przez fizjoterapeutę do sytuacji i stanu zdrowia konkretnego pacjenta,
• fizykoterapia, czyli leczenie z wykorzystaniem takich bodźców jak lasery, prądy, ultradźwięki lub pole magnetyczne,
• trening funkcjonalny, czyli nauka prawidłowych wzorców ruchowych (np. jak siedzieć przy biurku, jak podnosić ciężkie przedmioty, jak układać się do snu),
• masaż leczniczy z zastosowaniem różnorodnych technik.
Ruch jako kluczowy element leczenia dyskopatii
Dyskopatii nie można wyleczyć bez regularnej aktywności fizycznej. Część ćwiczeń powinna być wykonywana – szczególnie na początku procesu leczenia – pod okiem specjalisty. Fizjoterapeuta podczas zajęć z pacjentem powinien poświęcić czas m.in. na edukację – nauczenie pacjenta prawidłowych wzorców ruchowych oraz właściwych postaw w pozycji siedzącej, stojącej i leżącej. Niezbędna jest jednak również stała dawka ruchu w codziennym życiu pacjenta, a nie tylko w czasie zabiegów fizjoterapeutycznych.
***
Pamiętaj! Jeśli odczuwasz ból kręgosłupa, nie lekceważ go – umów się na konsultację ortopedyczną lub konsultację fizjoterapeutyczną w poradni „Skuteczna Fizjoterapia”. Nieleczone dolegliwości mogą doprowadzić do choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, a w konsekwencji do bardzo bolesnych i trudnych do wyleczenia zmian.