Open/Close Menu Skuteczna Fizjoterapia i Rehabilitacja, Kraków, Krowodrza
Rehabilitacja domowa - Skuteczna Fizjoterapia, Skuteczna Rehabilitacja, Kraków, Krowodrza

Czasem zdarza się, że pacjenci nie mogą brać udziału w zajęciach terapeutycznych realizowanych w gabinecie fizjoterapii, szpitalu czy przychodni. Są to między innymi osoby mające kłopoty z poruszaniem się lub opuszczeniem domu – obłożnie chore, niepełnosprawne, po urazach, zabiegach lub operacjach. Są to również osoby wychowujące małe dzieci lub opiekujące się starszym członkiem rodziny, a przez to pozostające w domu. Ale coraz częściej są to także ludzie bardzo zajęci, niedysponujący czasem na regularne wizyty u fizjoterapeuty. I właśnie dla wszystkich tych pacjentów przeznaczona jest rehabilitacja domowa, czyli terapia wykonywana przez doświadczonego rehabilitanta w miejscu przebywania pacjenta.

Dlaczego warto zainteresować się rehabilitacją domową?

Rehabilitacja domowa to nie chwilowa moda lub fanaberia, ale często po prostu konieczność. Usługi świadczone w miejscu zamieszkania pacjenta znacząco zwiększają jego komfort:

  • zapewniają zabiegi na równie wysokim poziomie, jak te realizowane w gabinetach fizjoterapii,
  • są równie skuteczne, jak terapie wykonywane w klinice czy przychodni rehabilitacyjnej,
  • oszczędzają czas pacjenta ze względu na brak konieczności dojazdu do fizjoterapeuty nawet kilka razy w tygodniu,
  • pozwalają uniknąć bólu oraz dyskomfortu towarzyszącego przejazdom do gabinetu fizjoterapeutycznego,
  • są realizowane w znanym, bezpiecznym, wygodnym dla pacjenta miejscu.

W jakich sytuacjach warto rozważyć rehabilitację domową?

Fizjoterapia w domu pacjenta jest dobrym rozwiązaniem w wielu różnych sytuacjach. Może obejmować prawie wszystkie zabiegi, które są oferowane w gabinetach rehabilitacyjnych. Z pomocą przenośnego, specjalistycznego sprzętu medycznego, możliwe są nawet masaże oraz zabiegi z zakresu fizykoterapii, np. laseroterapia, elektrostymulacja czy światłoterapia.

Rehabilitacja domowa może składać się z bardzo szerokiego zakresu usług, w tym:

Taki wachlarz usług pozwala prowadzić leczenie osób cierpiących na wiele chorób, np.:

  • po urazach oraz kontuzjach,
  • po zabiegach oraz operacjach,
  • z uszkodzeniami układu nerwowego lub rdzenia kręgowego,
  • po udarach i zawałach,
  • ze schorzeniami przewlekłymi takimi jak choroba Parkinsona, guzy mózgu, stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów,
  • po wszczepieniu endoprotez,
  • w stanie wegetatywnym.

Jak przebiega rehabilitacja domowa?

Rehabilitacja domowa rozpoczyna się od wizyty lekarza fizjoterapeuty. W czasie pierwszego spotkania lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem i/lub jego opiekunem, by rozpoznać sytuację i historię choroby. Następnie wykonuje badania (lub zleca badania specjalistyczne, np. RTG) mające na celu postawienie lub potwierdzenie diagnozy oraz sprawdzenie stanu zaawansowania zmian chorobowych.

Na podstawie zebranych informacji fizjoterapeuta proponuje pacjentowi dostosowany do indywidualnej sytuacji program terapeutyczny. Wspólnie uzgadniają zakres zabiegów, częstotliwość wizyt oraz koszt terapii.

Fizjoterapeuta może odwiedzać pacjenta raz lub kilka razy w tygodniu, zależnie od potrzeb. W razie wykonywania masażu, korzysta z własnego, rozkładanego łóżka do masażu. Na wizyty przywozi też przenośne urządzenia służące do wykonywania zabiegów fizykoterapeutycznych, np. elektroterapii czy laseroterapii. Może posiłkować się ponadto własnymi lub dostępnymi u pacjenta przyrządami do ćwiczeń, np. piłką lub taśmami do ćwiczeń.

Jak przygotować się do wizyty lekarza lub fizjoterapeuty?

  • Przygotuj dokumenty związane z chorobą – m.in. historia leczenia oraz wyniki badań.
  • Wygospodaruj miejsce na rozmowę – zapewnij sobie i lekarzowi komfort, np. zarezerwuj pokój, którzy można zamknąć i w którym można swobodnie poruszać nawet poufne lub delikatne tematy.
  • Przygotuj miejsce na zabiegi – niektóre zajęcia z rehabilitantem wymagają rozłożenia sprzętu medycznego, np. łóżka do masażu, ale wystarczy przygotować do tego zaledwie 3 metry kwadratowe.
  • Zapewnij dostęp do gniazdka elektrycznego – podłączenia do prądu wymagają niektóre przenośne sprzęty, np. do elektrostymulacji.
  • Zapowiedz domownikom, że będziesz potrzebować trochę czasu wyłącznie dla siebie – niektóre zabiegi wymagają chwilowego bezruchu pacjenta (np. laser punktowy), a niektóre są skuteczne tylko przy zachowaniu ciszy i spokoju (np. masaż relaksacyjny).

Pamiętaj, skuteczna fizjoterapia jest możliwa również w Twoim domu!

Zapraszamy do kontaktu w celu umówienia konsultacji fizjoterapeutycznej i/lub rehabilitacji domowej:

+48 602 634 534 / +48 12 423 02 38.

Strona wykonana przez Monsta.Online