Rehabilitacja osób starszych (rehabilitacja seniorów, zwana także rehabilitacją geriatryczną) pomaga ludziom w podeszłym wieku lepiej funkcjonować i łatwiej wykonywać zwykłe, codzienne czynności. Dzięki zabiegom terapeutycznym i odpowiednim ćwiczeniom, seniorzy mogą zminimalizować dolegliwości bólowe, usprawnić swoje ciało, ograniczyć ryzyko powstania urazów, a także na dłużej zachować sprawność fizyczną.
Kiedy powinna być zastosowana rehabilitacja seniorów?
W podeszłym wieku pacjenci bardzo często cierpią na schorzenia i dolegliwości, które znacząco zmniejszają komfort oraz satysfakcję z życia. Mogą one wynikać z przebytych w przeszłości chorób i urazów oraz obecnych problemów zdrowotnych. W dużej mierze są również efektem zbyt małej aktywności ruchowej.
Cierpienie nie musi być jednak stałą częścią procesu starzenia się. Rehabilitacja może realnie pomóc w wielu problemach zdrowotnych charakterystycznych dla późnego etapu życia. Skuteczna fizjoterapia osób starszych jest możliwa.
Wskazaniem do przeprowadzenia rehabilitacji seniorów są m.in.:
• ogólne trudności ruchowe, np. osłabienie mięśni, problemy z poruszaniem się, zaburzenia równowagi,
• choroby neurologiczne, np. choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, udar,
• zmiany zwyrodnieniowe, np. w obszarze stawów kręgosłupa, bioder, kolan czy dłoni,
• stany po urazach i kontuzjach, np. złamaniach lub skręceniach,
• stany po operacjach i innych zabiegach chirurgicznych, np. po długotrwałej hospitalizacji albo po wszczepieniu endoprotezy,
• inne dolegliwości, takie jak osteoporoza bądź obrzęki limfatyczne.
Jakie rezultaty pomaga osiągnąć rehabilitacja osób starszych?
Do najważniejszych celów fizjoterapii osób w podeszłym wieku należą:
• utrzymanie lub zwiększenie siły mięśni, ruchomości stawów oraz równowagi,
• zwalczenie lub zminimalizowanie bolesności i dyskomfortu w trakcie poruszania się,
• zapobieganie pojawieniu się zwyrodnień, postępów lub nawrotów chorób,
• leczenie następstw długotrwałego unieruchomienia, np. po urazach, operacjach czy hospitalizacji.
Fizjoterapia daje seniorom szansę na zwiększenie sprawności i samodzielności. Profesjonalna rehabilitacja oraz aktywność ruchowa mogą uchronić przed pogorszeniem stanu zdrowia, powikłaniami i urazami. Regularne spotkania z fizjoterapeutą to dla osoby starszej również okazja do kontaktu z życzliwym człowiekiem, który porozmawia, uspokoi, wyjaśni, a być może nawet będzie swoistym lekiem na samotność oraz izolację społeczną. A w konsekwencji rehabilitacja osób starszych zwiększa samodzielność, komfort i zadowolenie z życia.
Na czym polega rehabilitacja osób w podeszłym wieku?
Kluczowym elementem rehabilitacji osób starszych jest dostosowana do indywidualnej sytuacji aktywność fizyczna, czyli spersonalizowana kinezyterapia. Ruch leczy dolegliwości i uruchamia chore stawy. Ponadto zapobiega wystąpieniu problemów zdrowotnych w przyszłości (np. zadbanie o stabilność ciała minimalizuje ryzyko upadków, co jest szczególnie ważne przy osteoporozie).
Podczas terapii PNF seniorzy mogą nauczyć się i przećwiczyć z rehabilitantem, w jaki sposób należy wykonywać codzienne czynności, by były one bezpieczne i bezbolesne.
W procesie usprawniania ruchowego osób starszych ważne jest również rozluźnianie. Skutecznymi formami terapii w tym obszarze są: masaż oraz terapia manualna.
Warto pamiętać, że na rehabilitację składa się wiele działań mających na celu poprawę jakości życia seniorów. Z jednej strony jest to fizjoterapia, która wpływa na sprawność ruchową. Ale ważną częścią rehabilitacji geriatrycznej jest też wsparcie lekarzy specjalistów. Bywa, że potrzebna jest też pomoc psychologa, bo pogorszeniu zdrowia towarzyszą często depresja i obniżony nastrój.
***
Rehabilitanci z poradni „Skuteczna Fizjoterapia” to profesjonalizm, doświadczenie i prawdziwa troska o zdrowie pacjentów. Ze zrozumieniem, cierpliwością i empatią pracujemy z seniorami, by wspomóc ich w procesie leczenia, zapobiegania urazom i utrzymywania sprawności fizycznej. Każdego pacjenta traktujemy indywidualnie, dostosowując terapię do jego sytuacji i stanu zdrowia.
Zdajemy sobie sprawę, że w podeszłym wieku wyzwaniem może być dojazd do gabinetu fizjoterapeutycznego. Dlatego oferujemy również terapię w miejscu zamieszkania seniora – rehabilitację domową , która nie wymaga od pacjenta posiadania żadnych sprzętów ani narzędzi.