Open/Close Menu Skuteczna Fizjoterapia i Rehabilitacja, Kraków, Krowodrza
Fakty i mity o fizjoterapii

Temat faktów i mitów o fizjoterapii już raz poruszaliśmy na naszym blogu (zobacz pierwszą grupę faktów i mitów, z którymi już się rozprawiliśmy). Ale nieporozumień, trudnych pytań i wątpliwości jest tak wiele, że po raz kolejny podejmiemy się wyjaśnienia niejasnych zagadnień związanych z fizjoterapią i rehabilitacją.

Fizjoterapia to po prostu ćwiczenia i gimnastyka

Jedną z form terapii stosowanych przez rehabilitantów jest kinezyterapia, czyli leczenie ruchem. W skład tego rodzaju zajęć wchodzą bardzo różne ćwiczenia – gimnastyka ogólna, ćwiczenia czynne i bierne, ćwiczenia korekcyjne czy trening funkcjonalny. Część tej aktywności ruchowej jest wykonywana podczas spotkań z rehabilitantem, a część musi być regularnie realizowana przez pacjenta samodzielnie poza gabinetem fizjoterapeutycznym.

Kinezyterapia jest bardzo ważnym elementem leczenia fizjoterapeutycznego. Jednak to nie jest wszystko, ponieważ zazwyczaj jest uzupełniania innymi zabiegami – fizykoterapią i/lub terapią manualną.

Fizjoterapia nie musi być poprzedzona żadnymi badaniami

Niektóre zabiegi faktycznie nie wymagają żadnych wcześniejszych badań. Jednak aby prawidłowo rozpoznać problem, postawić diagnozę i zdecydować o procesie leczenia, rehabilitant często potrzebuje wyników specjalistycznych badań.

Co ważne, profesjonalna konsultacja fizjoterapeutyczna powinna zawsze zaczynać się od badania. A składają się na to: wywiad medyczny na temat objawów, historii choroby i współistniejących schorzeń, a także badanie diagnostyczne przeprowadzane przez fizjoterapeutę.

W razie potrzeby, podczas konsultacji fizjoterapeutycznej, pacjent może otrzymać skierowanie na dalsze badania lub na konsultację z lekarzem innej specjalizacji. Mogą to być badania takie jak RTG, USG, rezonans magnetyczny albo tomografia komputerowa.

Rehabilitacja może być jedyną formą leczenia

Istnieją sytuacje, gdy rehabilitacja może być głównym, najskuteczniejszym sposobem leczenia. Dotyczy to dolegliwości, które są spowodowane nadaktywnością lub nadmierną biernością układu nerwowego, a które można wyeliminować lub ograniczyć wyłącznie rehabilitacją.

Jednak nawet wtedy w grę wchodzą również inne formy leczenia, które uzupełniają zajęcia z fizjoterapeutą. Często w proces medyczny włączone są także leki (np. przeciwbólowe i przeciwzapalne) oraz wskazane lub niezbędne bywają konsultacje lekarskie (np. z ortopedą czy reumatologiem).

Fizjoterapia jest niezwykle czasochłonna i długotrwała

Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta – zdiagnozowanego problemu, uzgodnionego procesu leczenia oraz preferencji dotyczących np. miejsca realizacji zabiegów. Istnieje przecież możliwość oszczędzenia czasu pacjenta przez fizjoterapię domową. Są to zabiegi wykonywane w miejscu pracy lub zamieszkania, na które dojeżdża rehabilitant, a nie pacjent. Jest to możliwe, bo do wielu zabiegów nie jest potrzebny ani specjalistyczny sprzęt, ani wiele miejsca.

Fizjoterapia przynosi pożądane rezultaty, gdy jest wykonywana wg uzgodnionego planu. Bywa, że jest krótka i szybka, a przy tym niezwykle skuteczna. Ale czasem wymaga spotkań raz lub kilka razy w tygodniu przez kilka tygodni albo miesięcy, a w skrajnych sytuacjach nawet kilka lat lub do końca życia. Nie warto zmniejszać częstotliwości i długości zaleconej terapii, gdyż wpłynie to niekorzystnie na jej efektywność.

Warto pamiętać o tym, że elementem fizjoterapii są też ćwiczenia samodzielnie wykonywane przez pacjenta między wizytami u terapeuty. I na to koniecznie trzeba zarezerwować czas, żeby skuteczność leczenia była wyższa, a efekty były szybsze i długoterminowe.

Kluczowe dla skuteczności fizjoterapii jest bogate doświadczenie terapeuty

Oczywiście, doświadczenie fizjoterapeuty jest bardzo ważne. Istotnie ułatwia zarówno postawienie właściwej diagnozy, jak i proces leczenia. W wielu sytuacjach doświadczenie jest wręcz niezbędne – gdy problem dotyczy szczególnie wrażliwych obszarów układu ruchu lub gdy potrzebna jest pomoc fizjoterapeuty z wąskiej lub wręcz niszowej specjalizacji.

Ale nie oznacza to, że młodzi adepci fizjoterapii nie mogą być skutecznymi rehabilitantami. Ich mocną stroną mogą być: najnowsza wiedza uniwersytecka i aktualne szkolenia zawodowe. Często wykazują się oni dużą empatią i zaangażowaniem. Chętnie poświęcają czas pacjentom i rozmawiają z nimi, a w ten sposób budują wzajemne zaufanie oraz partnerstwo. Ma to ogromne znaczenie w holistycznym podejściu do fizjoterapii. W tych aspektach mogą dorównywać bardziej doświadczonym kolegom.

***

Masz pytania dotyczące fizjoterapii lub rehabilitacji? Zapraszamy do kontaktu z rehabilitantami, lekarzami i personelem administracyjnym z poradni „Skuteczna Fizjoterapia”. Z przyjemnością pomożemy Ci lepiej zrozumieć wszystkie te skomplikowane zagadnienia.

Umów się na wizytę!

Strona wykonana przez Monsta.Online