Jednym z częstych problemów w obrębie stopy są haluksy, czyli zniekształcenie koślawe palucha. Jest to zgrubienie lub guzek umiejscowiony po przyśrodkowej stronie podstawy dużego palca stopy.
Deformacja ta początkowo jest bezbolesna. Jednak z biegiem czasu, jeśli haluks nie jest odpowiednio leczony, kłopoty nasilają się. Zmiany zwyrodnieniowe postępują i pojawiają się: stan zapalny, zaczerwienienie, obrzęk, tkliwość oraz bolesność. Może również dojść do zaburzeń w funkcjonowaniu stopy, stawów kolanowych i w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. W konsekwencji pogarsza się jakość codziennego funkcjonowania, ponieważ ból i kłopoty z chodzeniem zaczynają wpływać na wiele aspektów życia.
W tym artykule wyjaśniamy, co można zrobić, gdy pojawiają się haluksy, a także na czym polega nieoperacyjne leczenie haluksów.
Haluksy – przyczyny, objawy, diagnoza
Zniekształcenia stopy w postaci haluksów rozwijają się najczęściej u osób, które noszą nieodpowiednie obuwie (zbyt ciasne buty lub zbyt wysokie obcasy), mają płaskostopie, choroby reumatyczne, predyspozycje genetyczne lub wrodzone deformacje stóp.
Haluksy można bardzo łatwo rozpoznać, ponieważ mają bardzo specyficzny wygląd – jest to wybrzuszenie u podstawy dużego palca stopy. Jeśli zmianie w wyglądzie towarzyszą dodatkowe dolegliwości, takie jak ból, zaczerwienienie, opuchlizna czy mrowienie, to prawdopodobnie pojawił się już poważniejszy stan zapalny.
Podczas konsultacji lekarskiej lub fizjoterapeutycznej może okazać się, że konieczne będzie prześwietlenie stopy. Zazwyczaj nie chodzi wtedy o samo postawienie diagnozy, ale o określenie stopnia deformacji. Dokładne rozpoznanie pozwala lepiej dopasować nieoperacyjne leczenie haluksów do stopnia zaawansowania choroby. A w niektórych przypadkach ułatwia decyzję o operacji.
Nieoperacyjne leczenie haluksów
Niestety jedynym sposobem pozbycia się zgrubienia lub guzka przy paluchu jest operacja. Celem zabiegu jest wyprostowanie przegubu stawu, aby w ten sposób ograniczyć ból.
Nie oznacza to jednak, że każdy pacjent z paluchem koślawym powinien od razu wybierać się na zabieg chirurgiczny. Nie zawsze jest to bowiem konieczne. Tylko przy dużych zniekształceniach stosuje się leczenie operacyjne, po którym następuje etap rehabilitacji.
Nieoperacyjne leczenie haluksów jest jak najbardziej możliwe. Dolegliwości związane z występowaniem zniekształceń w obrębie stopy można leczyć, stosując odpowiednią fizjoterapię. W tym celu należy najpierw udać się na konsultację ortopedyczną lub konsultację fizjoterapeutyczną, a następnie wdrożyć program rehabilitacji zaplanowany przez lekarza.
Domowe sposoby na haluksy
W wypadku zmian, które są niewielkie i nie dają dolegliwości bólowych, można podjąć kilka kroków zaradczych we własnym zakresie.
Czasem wystarczy noszenie wygodnego obuwia na płaskim obcasie, z szeroką przednią częścią, z miękką wyściółką i dobrą stabilizacją stopy. Bardzo ważne przy haluksach jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała i wprowadzenie do swojego życia aktywności fizycznej (choćby spacerów lub jazdy na rowerze).
Pomocne mogą być ponadto dedykowane do haluksów wkładki ortopedyczne lub aparaty odwodzące. W razie pojawienia się bolesności, można sięgnąć po przeciwbólowe i przeciwzapalne maści lub leki doustne.
Fizjoterapia w leczeniu haluksów
W leczeniu haluksów może pomóc również fizjoterapia. Z jednej strony, prowadzi ona do zmniejszenia stanu zapalnego występującego miejscowo w stopie. A z drugiej, ma na celu wzmocnienie krótkich mięśni stopy, ze szczególnym uwzględnieniem mięśnia odwodziciela palucha.
Fizjoterapia jest długotrwałym sposobem leczenia haluksów. Jest realizowana w seriach i powinna być kontynuowana także po zakończeniu pierwszych kilku serii. Wśród technik wykorzystywanych w nieoperacyjnym leczeniu haluksów za pomocą fizjoterapii są:
• ćwiczenia fizyczne,
• masaż leczniczy,
• fizykoterapia.
***
Cierpisz z powodu haluksów? Nie czekaj aż sytuacja pogorszy się i konieczna będzie operacja!
Zapraszamy Cię na nieoperacyjne leczenie haluksów realizowane przez doświadczonych lekarzy ortopedów oraz fizjoterapeutów z poradni „Skuteczna Fizjoterapia”!