Open/Close Menu Skuteczna Fizjoterapia i Rehabilitacja, Kraków, Krowodrza
Rehabilitacja holistyczna

Obecnie coraz większą popularnością wśród pacjentów cieszy się medycyna holistyczna. Jest to podejście, w którym człowiek jest traktowany jako całość składająca się z ciała, ducha i psychiki. W tym rozumieniu medycyny, celem lekarza jest zdiagnozowanie, zrozumienie i leczenie źródła problemu zdrowotnego, a nie skupienie się wyłącznie na wyeliminowaniu skutków choroby.

Jednym z elementów leczenia realizowanego zgodnie z tym podejściem jest rehabilitacja holistyczna. W tym artykule wyjaśniamy, na czym polega i w jaki sposób może pomóc pacjentom borykającym się z dolegliwościami w obszarze układu ruchu.

Co to jest rehabilitacja holistyczna?

Rehabilitacja holistyczna (określana również jako terapia manualna w modelu holistycznym) jest to zbiór terapii oraz zabiegów, które mają na celu leczenie dysfunkcji narządu ruchu z uwzględnieniem wszystkich obszarów wymagających podjęcia działań, a do których można zaliczyć np. stres, lęk czy depresję.

Na czym polega rehabilitacja holistyczna?

W odróżnieniu od klasycznego podejścia do leczenia, rehabilitacja holistyczna traktuje pacjenta jako jedną, spójną całość, która składa się z elementów o charakterze fizycznym, duchowym oraz psychicznym. A skoro ciało, psychika i duch pacjenta stanowią jedność, to leczenie powinno prowadzić do zbudowania równowagi w funkcjonowaniu wszystkich tych elementów składowych. I na tym właśnie skupia się rehabilitacja holistyczna.

Jak rehabilitacja holistyczna może pomóc?

Według założeń medycyny holistycznej, problemy zdrowotne zazwyczaj rozpoczynają się od jakiegoś negatywnego doświadczenia, które zaburza równowagę psychofizyczną organizmu. Może to być wypadek, konflikt w rodzinie albo śmierć bliskiej osoby. W organizmie rodzi się wtedy napięcie, które może prowadzić do pojawienia się różnych dolegliwości i objawów psychosomatycznych.

Odpowiedzią na te negatywne zmiany w funkcjonowaniu organizmu może być rehabilitacja holistyczna. Jej działanie polega bowiem na tym, że poprzez odpowiednią terapię i zabiegi mobilizuje naturalne procesy zdrowienia, a także buduje właściwe wzorce ruchu, zachowania, myśli, emocji oraz uczuć.

Co składa się na rehabilitację holistyczną?

W ramach rehabilitacji holistycznej realizowane mogą być takie działania jak:

***

W poradni „Skuteczna Fizjoterapia” dążymy do tego, aby skutecznie pomagać naszym pacjentom. Dlatego szukamy przyczyn ich problemów zdrowotnych, a następnie leczymy je całościowo.

Każdego pacjenta traktujemy indywidualnie, ponieważ zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy może reagować na tę samą zmianę w inny sposób. Otaczamy naszych pacjentów kompleksową i empatyczną opieką.

Umów się na wizytę!

Strona wykonana przez Monsta.Online