Biodro trzaskające to inaczej zespół biodra trzaskającego lub biodro przeskakujące. Jest to schorzenie, w którym staw biodrowy wydaje charakterystyczny dźwięk trzaskania w chwili, gdy chory porusza nogą w ściśle określony sposób. Dolegliwości mogą występować albo w paśmie biodrowo-piszczelowym, albo w ścięgnie biodrowo-piszczelowym.
W początkowej fazie schorzenie nie powoduje bólu, a jedynie dyskomfort. Tylko jedna trzecia pacjentów uskarża się na bolesność w czasie przeskoków w stawie. Z czasem jednak mogą pojawiać się dolegliwości bólowe, problemy z chodzeniem, stany zapalne kaletki maziowej nad krętarzem. By ustrzec się przed konsekwencjami biodra trzaskającego, warto umówić się na konsultację fizjoterapeutyczną lub konsultację ortopedyczną i skorzystać z zaproponowanych przez specjalistę form terapii.
Biodro trzaskające – przyczyny
Zespół biodra trzaskającego występuje na skutek przeciążenia bądź urazu elastycznej części stawu, zwanej obrąbkiem.
Na tę przypadłość są szczególnie narażeni sportowcy długotrwale obciążający i często skręcający staw biodrowy.
Cierpią na nie również osoby z wadami postawy (np. koślawe kolana, przykurcz zgięciowy biodra czy przodopochylenie miednicy) oraz korzystające z domięśniowych zastrzyków w okolicy stawu biodrowego.
Biodro trzaskające – objawy
Dźwięk trzaskania / przeskakiwania w stawie biodrowym jest kluczowym objawem schorzenia. Nie zawsze towarzyszy mu ból czy dyskomfort. Dźwięk ten pojawia się przy przyciąganiu do klatki piersiowej nogi zgiętej w biodrze lub przy skręcaniu nogi na zewnątrz.
Biodro trzaskające – diagnostyka
Biodro trzaskające rozpoznaje się na podstawie badań ortopedycznych, wywiadu lekarskiego oraz zdjęcia RTG. Brak zmian kostnych na zdjęciu rentgenowskim potwierdza diagnozę.
Biodro trzaskające – leczenie i fizjoterapia
Zwykle biodro trzaskające nie wymaga leczenia, ale wskazane jest zastosowanie:
- leków – przeciwzapalnych i ewentualnie przeciwbólowych,
- fizjoterapii – zarówno technik manualnych, jak i odpowiednich zajęć ruchowych.
Ważnym elementem postępowania przy tym schorzeniu jest odciążanie stawu oraz unikanie pozycji, w której biodro przeskakuje. Pacjent może nauczyć się właściwego wykonywania ruchów w stawie w trakcie instruktażu i ćwiczeń z rehabilitantem.
Operacja chirurgiczna – przecięcie zwłóknianych pasm – jest zalecana jedynie w sytuacjach, gdy dolegliwości bólowe nie ustępują mimo zastosowania rehabilitacji i farmakoterapii.