Łokieć golfisty to inaczej zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej. Jest zespołem bólowym tkanek miękkich położonych przyśrodkowo w stosunku do stawu łokciowego. Dolegliwości występują najczęściej na skutek uszkodzenia przyczepów mięśnia nawrotnego obłego lub mięśnia zginacza promieniowego nadgarstka.

Konsultacja z ortopedą lub z fizjoterapeutą jest niezbędna, jeśli ból nie ustępuje po odpoczynku i odciążeniu ręki lub nie można zgiąć ręki w łokciu. Nieleczony łokieć golfisty doprowadza czasem do chronicznej bolesności i zmniejszenia zakresu ruchu. Podczas wizyty specjalista może przeprowadzić badanie ortopedyczne, wystawić skierowanie na dalsze badania w celu postawienia diagnozy, a po potwierdzeniu schorzenia zaproponować fizjoterapię.

Łokieć golfisty – przyczyny

Łokieć golfisty jest rezultatem wielokrotnych mikrourazów, które powstają w wyniku długotrwałego (wiele godzin przez wiele dni) przeciążenia ręki przez:

  • podnoszenie ciężarów przy użyciu niewłaściwej techniki – zarówno w sporcie, jak i codziennym życiu,
  • ciągłe zginanie i prostowanie łokcia – np. uderzanie młotkiem, rąbanie drewna, malowanie ścian,
  • częste powtarzanie ruchów nadgarstka wbrew oporowi w grach takich jak golf, tenis i baseball.

Łokieć golfisty – objawy

O powstaniu łokcia golfisty może świadczyć ból po wewnętrznej części łokcia, który rozprzestrzenia się w kierunku przedramienia i nadgarstka, a czasem dosięga nawet palców. Może on wystąpić nagle albo ujawniać się powoli. Nasilają go zazwyczaj zwykłe czynności takie jak zaciśnięcie dłoni w pięść, chwytanie i podnoszenie przedmiotów czy zgięcie nadgarstka.

Nierzadko dolegliwościom bólowym towarzyszy uczucie sztywności, osłabienia, drętwienia czy mrowienia ręki, dłoni i palców.

Łokieć golfisty – diagnostyka

W celu zdiagnozowania łokcia golfisty należy udać się do lekarza ortopedy lub fizjoterapeuty, który podczas wizyty zdecyduje o ewentualnych badaniach i formach leczenia. W trakcie konsultacji konieczny będzie wywiad medyczny oraz badanie ortopedyczne. Specjalista może też wystawić skierowanie na badania obrazowe w celu potwierdzenia diagnozy (RTG, USG, rezonans magnetyczny).

Łokieć golfisty – leczenie i fizjoterapia

Łokieć golfisty w ogromnej większości przypadków nie wymaga przeprowadzania żadnych zabiegów chirurgicznych. Ulgę w dolegliwościach przynosi farmakoterapia i fizjoterapia. Leczenie jest skoncentrowane na przywróceniu sprawności, wyeliminowaniu stanów zapalnych oraz złagodzeniu bólu przez:

  • odciążenie ręki, czyli rezygnację z czynności nadwyrężających mięśnie i stawy,
  • leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, najczęściej w postaci maści lub żelów,
  • fizykoterapię, m.in. laseroterapię, magnetoterapię, krioterapię,
  • kinezyterapię, czyli ćwiczenia wzmacniające i rozciągające łokieć oraz nadgarstek,
  • masaż leczniczy, który stymuluje mięśnie i stawy,
  • trening funkcjonalny, czyli naukę prawidłowych technik ruchów wykonywanych zarówno w sporcie, jak i życiu codziennym.