Zespół piersiowy kręgosłupa to zespół dolegliwości bólowych występujących w odcinku piersiowym. Zazwyczaj problemy te nie powodują ograniczenia ruchu, ale mogą promieniować wzdłuż nerwów międzyżebrowych i przez to utrudniać chorym wykonywanie codziennych czynności.

W początkowych okresach choroby natężenie bólu bywa bardzo duże. Czasem uniemożliwia pacjentom nawet zwykłe poruszanie się. Bolesność z czasem zmniejsza się, a nawet znika, ale ma tendencję do nawrotów.

Osobom cierpiącym na zespół piersiowy zaleca się więc wizytę u specjalisty oraz rehabilitację. W czasie konsultacji ortopedycznej lub konsultacji fizjoterapeutycznej specjalista weryfikuje, czy objawy są następstwem schorzeń kręgosłupa, narządów wewnętrznych czy mają jeszcze inne podłoże. A na podstawie diagnozy dobiera najbardziej odpowiedni program leczenia i fizjoterapię.

Zespół piersiowy – przyczyny

Przyczyną bólu w odcinku piersiowym kręgosłupa może być:

  • blokada zwyrodnieniowa osteochondryczna,
  • spondyloza,
  • wypadnięcie jądra miażdżystego krążka międzykręgowego,
  • przewlekle zapalenie wielostawowe,
  • guzy,
  • kręgozmyk ku przodowi.

Powstawaniu dolegliwości sprzyja siedzący tryb życia, brak ruchu i zbyt duża waga ciała.

Zespół piersiowy – objawy

W odcinku piersiowym dyski są poddawane bardzo dużym obciążeniom, które prowadzą do zwyrodnieniowych zmian w obrębie dysków. W konsekwencji dochodzi do pojawienia się dolegliwości charakterystycznych w zespole piersiowym kręgosłupa:

  • bóle promieniujące wzdłuż nerwów międzyżebrowych, powstające w wyniku zaburzeń struktury kręgosłupa piersiowego lub procesów zapalnych pęczków nerwów,
  • ograniczenie ruchów kręgosłupa, szczególnie w czasie zgięcia oraz przeprostu,
  • naprzemienne występowanie okresów ostrego bólu i ulgi.

Zespół piersiowy – diagnostyka

Specjalista rozpoznaje chorobę na podstawie wywiadu lekarskiego, badania ortopedycznego oraz wyników badania rentgenowskiego. W razie potrzeby kieruje pacjenta również na tomografię komputerową albo rezonans magnetyczny.

Zespół piersiowy – leczenie i fizjoterapia

Leczenie zespołu piersiowego kręgosłupa obejmuje szereg działań o charakterze zachowawczym:

By rehabilitacja była skuteczna w dłuższej perspektywie, wymaga zmiany stylu życia pacjenta, np. zwiększenia aktywności fizycznej i zrzucenia zbędnych kilogramów.

Operacja ortopedyczna jest konieczna tylko w bardzo niewielu przypadkach zespołu piersiowego – wtedy, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów, a dolegliwości nasilają się.