Zespół lędźwiowy kręgosłupa to grupa dolegliwości bólowych występujących w dolnej części pleców – w odcinku lędźwiowym. Ból w wypadku tej jednostki chorobowej z reguły jest umiejscowiony lokalnie i nie promieniuje do innych części ciała. Nieleczony zespół lędźwiowy może stać się poważnym problemem i zmienić się np. w rwę kulszową.

Odcinek lędźwiowy utrzymuje cały ciężar ciała i jest najbardziej ruchomą częścią kręgosłupa. Jest narażony na różnego rodzaju przeciążenia i napięcia w wyniku ruchu, niewłaściwej pozycji spoczynkowej czy stresu. By dobrze służył przez wiele lat, warto o niego zadbać przez odpowiednią aktywność fizyczną oraz utrzymywanie prawidłowej wagi ciała. A w razie pojawienia się dolegliwości należy skorzystać z fachowej pomocy w czasie konsultacji ortopedycznej lub fizjoterapeutycznej.

Zespół lędźwiowy – przyczyny

Bolesność pleców w odcinku lędźwiowym może wynikać z uszkodzeń nerwów, mięśni, kości, stawów lub narządów wewnętrznych. Częstymi przyczynami są blokady i zmiany zwyrodnieniowe, kręgozmyk ku przodowi, przewlekłe zapalenia wielostawowowe, zmiany urazowe oraz pourazowe. Czasem powodem bólów są też chore narządy – wątroba, nerki, pęcherz moczowy, prostata i wiele innych.

Zespół lędźwiowy – objawy

Zespół lędźwiowy charakteryzuje ból w dolnej części kręgosłupa, występujący najczęściej w pozycji siedzącej lub stojącej. Dolegliwości mają tendencję do nasilania się wraz z upływem czasu w ciągu dnia.

Pierwsze objawy choroby to powracające silne bóle odcinka lędźwiowego. Jeśli dolegliwości nie są leczone, to włókna nerwowe mogą zostać uszkodzone, co powoduje dodatkowe objawy w postaci zaburzeń czucia. Długotrwała choroba niesie ryzyko m.in. niedowładów kończyn.

Zespół lędźwiowy – diagnostyka

Do diagnozy zespołu lędźwiowego zazwyczaj wystarcza badanie ortopedyczne przeprowadzane w czasie wizyty u ortopedy lub fizjoterapeuty oraz wyniki badania np. RTG, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego kręgosłupa.

Zespół lędźwiowy – leczenie i fizjoterapia

Objawy zespołu kręgosłupa lędźwiowego można złagodzić, a nawet całkowicie zlikwidować m.in. za pomocą zabiegów fizjoterapeutycznych. W leczeniu bólu dolnej części pleców są pomocne różnego rodzaju techniki z obszaru fizjoterapii oraz fizykoterapii.

Do szczególnie polecanych zabiegów należą:

Rehabilitacja może być uzupełniona stosowaniem leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz suplementów diety na stawy i ścięgna. W dłuższej perspektywie nic nie zastąpi jednak samodyscypliny pacjenta w dbałości o kręgosłup – aktywności fizycznej, utrzymania odpowiedniej wagi oraz prawidłowego układania ciała w czasie pracy i odpoczynku.