Wybór odpowiedniego obuwia do biegania to, wbrew pozorom, bardzo istotna kwestia dla amatorów joggingu. Komfortowe obuwie pomaga zapobiegać kontuzjom oraz pogłębianiu się wad anatomicznych stopy. Co więcej, niektóre modele niwelują nieprawidłowości w obrębie kończyn. Dlatego, jak twierdzą specjaliści, oszczędzać można na prawie wszystkich elementach stroju do biegania, ale z pewnością nie na butach. Na co zatem zwrócić uwagę przy ich doborze?
Dobierz buty do pokonywanego dystansu
Jeśli regularnie uprawiasz jogging i pokonujesz powyżej 10-15 km tygodniowo, zdecydowanie powinieneś zrezygnować ze zwykłych adidasów. Związane jest to z tym, że podczas biegania na stopy działają większe siły niż podczas chodzenia, co doprowadza do szybszego zużywania się obuwia, a to z kolei – do powstawania przeciążeń w stawach i mięśniach oraz nieprawidłowego przetaczania stopy.
Dobierz buty do budowy stopy
Stopy u każdego człowieka są nieco inne. Różnią się one kształtem, wysklepieniem oraz łukami. Co więcej, inna jest także siła oraz kontrola mięśniowa, w wyniku czego stopy pracują w nieco odmienny sposób. Niektóre z nich mają skłonność do supinacji (wówczas mocniej przetaczają się po zewnętrznej stronie), inne do prononacji (wówczas mocniej i dłużej przetaczają się po wewnętrznej krawędzi). W pierwszym przypadku świetnie sprawdzą się specjalne buty dla stopy nadmiernie supinującej lub buty neutralne. W drugim natomiast lepiej zda egzamin obuwie z systemem stabilizacji. Jeszcze inne osoby mają stopę neutralną, która zbudowana jest standardowo, a ciężar ciała rozprowadzany jest równomiernie. Ich buty powinny być wyposażone w dodatkową amortyzację, ale nie muszą posiadać żadnych dodatkowych wzmocnień.
Uwzględnij masę ciała
Stwierdzono u Ciebie kilka kilogramów za dużo? Jeśli tak, najpewniej dobrym wyborem będą buty ze stabilizacją. Z pewnością powinieneś zrezygnować z obuwia o lekkiej konstrukcji, które nie posiada wsparcia na miękkich piankach. Wynika to z tego, że szybko może w nich dojść do nieodpowiedniego działania systemów, które są w owo obuwie wbudowane. Co więcej, buty tego typu mogą się szybciej po prostu zniszczyć.
Weź pod uwagę rodzaj podłoża
Nie każdy wie, że przy wyborze butów do biegania należy wziąć pod uwagę rodzaj podłoża. Osoby, które mieszkają w małych miasteczkach lub wsiach i które prawdopodobnie będą poruszały się po miękkim podłożu (np. po leśnych ścieżkach), powinny wybrać buty z mocniejszą stabilizacją tyłostopia oraz podeszwą z antypoślizgowym bieżnikiem. Zamierzasz biegać po terenie górzystym, błotnistym, szutrowym lub grząskim? Jeśli tak, najlepszym rozwiązaniem będą buty z bieżnikiem agresywnym – zapewnią Ci one bezpieczeństwo oraz poczucie stabilizacji.
Jeszcze inaczej wygląda sprawa w przypadku mieszkańców wielkich metropolii, którzy zwykle uprawiają jogging na twardym podłożu, a więc na chodnikach, asfalcie czy kostce brukowej. Takie osoby powinny zadbać o modele butów wyposażone w amortyzację i bieżnik płaski.
Wybierz buty odrobinę większe niż zwykłe
W przypadku butów do biegania, należy rozważyć wybór modeli nieco większych, od 0,5 do 1,5 cm. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ podczas joggingu dochodzi nieraz do obijania oraz ocierania palców i paznokci. Większe buty pomagają wyeliminować ten problem, choć – co warto zaznaczyć – nie mogą być to buty zbyt duże. Związane jest to z tym, że wówczas może dojść do nadmiernego obciążenia prostowników palców czy nawet ślizgania się stóp w butach. Twoje obuwie ma odpowiedni rozmiar, ale borykasz się z obijaniem i ocieraniem palców? Przyczyną może być nieodpowiednia technika biegania lub zbyt intensywna praca prostowników palców. Oczywiście najlepiej przymierzyć różne rozmiary obuwia i na tej podstawie wybrać odpowiednią parę.
Zdecyduj się na odpowiedni drop
Jeśli biegasz od dłuższego czasu, z pewnością słyszałeś o czymś takim, jak drop. Jest to różnica spadku wysokości między wysokością przodu buta a wysokością pięty. Najczęściej w sklepach można znaleźć buty z dropem na poziomie 10 mm, ale można znaleźć również modele z dropem 0, 4, 6 i 8 mm. Dlaczego warto zwrócić uwagę na ten parametr? Ponieważ wpłynie on na Twoją technikę biegania. Drop na poziomie 4 mm i mniejszym sprawi, że będziesz musiał biegać ze śródstopia. Z kolei drop 6 i 8 mm umożliwi Ci bieganie ze śródstopia, ale jeśli się zmęczysz, z powodzeniem będziesz mógł również biegać z pięty.
Skorzystaj z pomocy fizjoterapeuty
Fizjoterapeuta stanowi nieocenione wsparcie przy wyborze obuwia do joggingu. Wystarczy, że spojrzy na to jak układają się Twoje kolana, biodra, kręgosłup oraz podda analizie Twój sposób chodzenia i biegania. Dzięki temu będzie wiedział, jak Ci pomóc. Podpowie również, czy potrzebne są ewentualnie wkładki lub buty korekcyjne. Porady takiego specjalisty są niemal na wagę złota, ponieważ mnóstwo kontuzji spowodowanych jest właśnie nieodpowiednim obuwiem.