Zespół lędźwiowy kręgosłupa to grupa dolegliwości bólowych występujących w dolnej części pleców – w odcinku lędźwiowym. Ból w wypadku tej jednostki chorobowej z reguły jest umiejscowiony lokalnie i nie promieniuje do innych części ciała. Nieleczony zespół lędźwiowy może stać się poważnym problemem i zmienić się np. w rwę kulszową.
Odcinek lędźwiowy utrzymuje cały ciężar ciała i jest najbardziej ruchomą częścią kręgosłupa. Jest narażony na różnego rodzaju przeciążenia i napięcia w wyniku ruchu, niewłaściwej pozycji spoczynkowej czy stresu. By dobrze służył przez wiele lat, warto o niego zadbać przez odpowiednią aktywność fizyczną oraz utrzymywanie prawidłowej wagi ciała. A w razie pojawienia się dolegliwości należy skorzystać z fachowej pomocy w czasie konsultacji ortopedycznej lub fizjoterapeutycznej.
Zespół lędźwiowy – przyczyny
Bolesność pleców w odcinku lędźwiowym może wynikać z uszkodzeń nerwów, mięśni, kości, stawów lub narządów wewnętrznych. Częstymi przyczynami są blokady i zmiany zwyrodnieniowe, kręgozmyk ku przodowi, przewlekłe zapalenia wielostawowowe, zmiany urazowe oraz pourazowe. Czasem powodem bólów są też chore narządy – wątroba, nerki, pęcherz moczowy, prostata i wiele innych.
Zespół lędźwiowy – objawy
Zespół lędźwiowy charakteryzuje ból w dolnej części kręgosłupa, występujący najczęściej w pozycji siedzącej lub stojącej. Dolegliwości mają tendencję do nasilania się wraz z upływem czasu w ciągu dnia.
Pierwsze objawy choroby to powracające silne bóle odcinka lędźwiowego. Jeśli dolegliwości nie są leczone, to włókna nerwowe mogą zostać uszkodzone, co powoduje dodatkowe objawy w postaci zaburzeń czucia. Długotrwała choroba niesie ryzyko m.in. niedowładów kończyn.
Zespół lędźwiowy – diagnostyka
Do diagnozy zespołu lędźwiowego zazwyczaj wystarcza badanie ortopedyczne przeprowadzane w czasie wizyty u ortopedy lub fizjoterapeuty oraz wyniki badania np. RTG, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego kręgosłupa.
Zespół lędźwiowy – leczenie i fizjoterapia
Objawy zespołu kręgosłupa lędźwiowego można złagodzić, a nawet całkowicie zlikwidować m.in. za pomocą zabiegów fizjoterapeutycznych. W leczeniu bólu dolnej części pleców są pomocne różnego rodzaju techniki z obszaru fizjoterapii oraz fizykoterapii.
Do szczególnie polecanych zabiegów należą:
Rehabilitacja może być uzupełniona stosowaniem leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz suplementów diety na stawy i ścięgna. W dłuższej perspektywie nic nie zastąpi jednak samodyscypliny pacjenta w dbałości o kręgosłup – aktywności fizycznej, utrzymania odpowiedniej wagi oraz prawidłowego układania ciała w czasie pracy i odpoczynku.