Zespół piersiowy kręgosłupa to zespół dolegliwości bólowych występujących w odcinku piersiowym. Zazwyczaj problemy te nie powodują ograniczenia ruchu, ale mogą promieniować wzdłuż nerwów międzyżebrowych i przez to utrudniać chorym wykonywanie codziennych czynności.
W początkowych okresach choroby natężenie bólu bywa bardzo duże. Czasem uniemożliwia pacjentom nawet zwykłe poruszanie się. Bolesność z czasem zmniejsza się, a nawet znika, ale ma tendencję do nawrotów.
Osobom cierpiącym na zespół piersiowy zaleca się więc wizytę u specjalisty oraz rehabilitację. W czasie konsultacji ortopedycznej lub konsultacji fizjoterapeutycznej specjalista weryfikuje, czy objawy są następstwem schorzeń kręgosłupa, narządów wewnętrznych czy mają jeszcze inne podłoże. A na podstawie diagnozy dobiera najbardziej odpowiedni program leczenia i fizjoterapię.
Zespół piersiowy – przyczyny
Przyczyną bólu w odcinku piersiowym kręgosłupa może być:
- blokada zwyrodnieniowa osteochondryczna,
- spondyloza,
- wypadnięcie jądra miażdżystego krążka międzykręgowego,
- przewlekle zapalenie wielostawowe,
- guzy,
- kręgozmyk ku przodowi.
Powstawaniu dolegliwości sprzyja siedzący tryb życia, brak ruchu i zbyt duża waga ciała.
Zespół piersiowy – objawy
W odcinku piersiowym dyski są poddawane bardzo dużym obciążeniom, które prowadzą do zwyrodnieniowych zmian w obrębie dysków. W konsekwencji dochodzi do pojawienia się dolegliwości charakterystycznych w zespole piersiowym kręgosłupa:
- bóle promieniujące wzdłuż nerwów międzyżebrowych, powstające w wyniku zaburzeń struktury kręgosłupa piersiowego lub procesów zapalnych pęczków nerwów,
- ograniczenie ruchów kręgosłupa, szczególnie w czasie zgięcia oraz przeprostu,
- naprzemienne występowanie okresów ostrego bólu i ulgi.
Zespół piersiowy – diagnostyka
Specjalista rozpoznaje chorobę na podstawie wywiadu lekarskiego, badania ortopedycznego oraz wyników badania rentgenowskiego. W razie potrzeby kieruje pacjenta również na tomografię komputerową albo rezonans magnetyczny.
Zespół piersiowy – leczenie i fizjoterapia
Leczenie zespołu piersiowego kręgosłupa obejmuje szereg działań o charakterze zachowawczym:
- farmakoterapię – leki przeciwbólowe i przeciwzapalne,
- fizjoterapię – zarówno techniki manualne (np. masaż), jak i zabiegi fizykalne (np. elektroterapia),
- kinezyterapię i trening funkcjonalny – ćwiczenia zwiększające siłę mięśni i zwiększające zakres ruchów,
- blokady – np. sznurówki ortopedyczne i gorsety ortopedyczne.
By rehabilitacja była skuteczna w dłuższej perspektywie, wymaga zmiany stylu życia pacjenta, np. zwiększenia aktywności fizycznej i zrzucenia zbędnych kilogramów.
Operacja ortopedyczna jest konieczna tylko w bardzo niewielu przypadkach zespołu piersiowego – wtedy, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów, a dolegliwości nasilają się.