Odczuwasz bóle kręgosłupa? A może czujesz, że promieniuje on na nogę? Wbrew pozorom nie musi to wskazywać na problemy związane z częścią ciała, w obrębie której odczuwalne są dolegliwości. Często są one efektem nieprawidłowego funkcjonowania tkanek – pracujemy na to nierzadko całymi latami. Co warto na ten temat wiedzieć? Sprawdź!
Co nasila nasze dolegliwości bólowe?
Oto najczęstsze czynniki powodujące ponowne dolegliwości bólowe.
- Brak snu – jeśli nie śpimy wystarczająco dużo, nasze ciało nie jest w stanie odpowiednio się zregenerować.
- Nieodpowiednie odżywianie – w dzisiejszych czasach często spożywamy posiłki w pośpiechu. Nierzadko są to fast foody, które nie dostarczają nam odpowiedniej ilości substancji spożywczych.
- Nieustanny stres – odczuwamy go w pracy, w domu, a także między pracą a domem. Zdarza się, że powoduje on reakcje bólowe na poziomie podobnym do tych, które występowały bezpośrednio po urazie. I to bez żadnego fizycznego dotyku. Co więcej, taki ból staje się kolejnym powodem do niepokoju oraz stresu – to z kolei jeszcze gorzej wpływa na stan pacjenta.
- Strach – powoduje wytwarzanie niekorzystnych dla nas substancji chemicznych, które mogą być odbierane jako bodźce podrażniające tkanki.
- Zwykła czynność, ruch, dotyk – zdarza się, że również i one wywołują reakcje bólowe.
- Nieodpowiednia postawa – chodzi tu przede wszystkim o długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej.
- Nagłe urazy i przeciążenia – tego raczej tłumaczyć nie trzeba.
Jak dochodzi do powstawania bólu?
Kiedy dochodzi do podrażnienia tkanki na skutek powyższych czynników oraz kumulowania złych reakcji (do gromadzenia których dochodzi na przestrzeni lat), pojawia się ból. Organizm wytwarza wówczas silnie drażniące substancje powodują zwiększenie wrażliwości lokalnych zakończeń bólowych, przekazując wrażenia do mózgu oraz innych fragmentów centralnego układu nerwowego. Doprowadzają one również do obrzęku niektórych naczyń krwionośnych oraz zwiększają ich przepuszczalność. To z kolei prowadzi do nabrzmienia otaczających tkanek, co z kolei powoduje nacisk na naczynia włosowate oraz ograniczenie dopływu krwi.
Wszystkie powyższe czynniki mogą wywoływać niedokrwienie, w wyniku czego nie zaspokaja się odpowiedniego zapotrzebowania na tlen. Ograniczona zostaje wówczas zdolność tkanek do wytwarzania energii oraz dochodzi do zaburzenia ich funkcji. Powoduje to również wydzielanie szkodliwych substancji. Jeśli cała sytuacja trwa dłużej, receptory bólowe stają się bardziej wrażliwe, co z kolei związane jest z obniżeniem progu pobudliwości bólowej. To, co wcześniej nie było problemem dla organizmu, teraz staje się wyzwaniem, a mały ból staje się z czasem wielkim bólem. Podrażniony receptor bólowy wzmacnia dochodzące do niego informacje bólowe.
Ważne jest to, że zmiany tkankowe mogą dotyczyć różnych miejsc w naszym organizmie. Co więcej, nie zawsze można je wykryć na podstawie badań obrazowych, takich jak np. rezonans magnetyczny, RTG, USG. Co więcej, mogą one doprowadzić do bólów np. stawów kolanowych, barkowych czy też biodrowych. Ponadto wywołują one nierzadko dolegliwości nocne, trudności z zasypianiem, a nawet problemy z chodzeniem.
Jak pozbyć się dolegliwości bólowych? Co zrobić, aby one nie powracały?
Jeżeli chcesz się pozbyć uciążliwego bólu, najlepiej zacznij z nim walczyć jak najszybciej i wybierz się do fizjoterepeuty. Nie ma sensu czekać aż sam on minie, ponieważ najpewniej się to nie wydarzy. I bynajmniej nie chodzi tu o to, aby przyjmować tabletki przeciwbólowe (choć one także w pewnym stopniu mogą Ci pomóc). Pomocne mogą okazać się jednak techniki manualne oraz rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, wykonywane przez fizjoterapuetę. Zazwyczaj do ponownego bólu dochodzi jednak wtedy, gdy od razu po wyjściu z gabinetu przyjmujemy nieodpowiednią postawę ciała, a więc zaokrąglamy plecy, wysuwamy głowę oraz siedzimy skuleni np. na kanapie.
Tymczasem warto pamiętać, że żadne zabiegi nie dadzą tak dobrych efektów, jak odpowiednie nawyki. Dobrze jest zatem poważnie potraktować wskazówki fizjoterapeuty i zadbać o to, aby barki, łopatki czy kolana były ustawione w odpowiedni sposób. Niestety, zaczynamy sobie o radach specjalisty przypominać zwyklej dopiero wtedy, gdy ból powraca. Dlatego, jeśli znasz siebie i wiesz, że możesz o tych wskazaniach zapomnieć, usiądź przy stole i zapisz je na kartce oraz przyklej ją w strategicznym miejscu. Jeżeli chcesz utrzymywać odpowiednią postawę, często oglądaj się w lustrze – to bardzo pomaga.
Oczywiście na odpowiedniej postawie wskazania fizjoterapeuty się nie kończą. Należy też dłużej spać (w końcu to najlepsza regeneracja organizmu), lepiej się odżywiać oraz nauczyć się radzić sobie ze stresem. To wszystko pomoże Ci zapobiegać tego rodzaju problemom.