Open/Close Menu Skuteczna Fizjoterapia i Rehabilitacja, Kraków, Krowodrza
Skuteczna fizjoterapia antystresowa

Żyjemy w świecie, w którym wciąż jesteśmy wystawieni na działanie różnorodnych bodźców wywołujących stres. Długotrwałe przeciążenie organizmu powoduje zmiany w psychice (np. lęki, depresja) oraz w ciele (np. bóle głowy, zmiany postawy). Ze stresem warto więc walczyć zarówno od strony psychologicznej, jak również skorzystać z pomocy, jaką oferuje praca z ciałem, czyli fizjoterapia antystresowa.

Odpowiednio dobrana fizjoterapia może nie tylko redukować objawy stresu, ale także przeciwdziałać ich wystąpieniu i zapobiegać negatywnym zmianom wynikającym z narażenia na stres. Oddziaływanie na organizm odbywa się m.in. przez zmniejszenie napięcia mięśni, poprawienie pracy układu krwionośnego, likwidację przykurczy, odbudowę balansu mięśniowo-powięziowego oraz działanie przeciwbólowe.

Fizjoterapia antystresowa zakłada holistyczne podejście do organizmu i pacjenta. Z jednej strony, emocje mogą mieć wpływ na postawę i zdrowie ciała. A z drugiej, wadliwe funkcjonowanie układu ruchu może wywoływać objawy stresowe. Celem rehabilitacji w walce ze stresem jest zatem wpływanie na psychikę przez zrelaksowanie ciała i pozytywne oddziaływanie na układ mięśniowo-powięziowy.

W fizjoterapii antystresowej bardzo ważne jest odpowiednie zdiagnozowanie problemu oraz dobranie właściwych metod terapii i obciążenia w czasie ćwiczeń, czyli zindywidualizowanie podejście – dopasowanie leczenia do stanu zdrowia, sytuacji i emocji pacjenta. Istotnym elementem kompletnej terapii antystresowej są również techniki stosowane w psychologii.

Skuteczne metody fizjoterapii antystresowej

Masaż

Może mieć formę masażu klasycznego, relaksacyjnego lub leczniczego. Może być zastosowany na całe ciało lub na konkretną jego część. Celem masażu w walce ze stresem jest rozluźnienie mięśni, poprawienie ukrwienia, wyeliminowanie przykurczy oraz likwidacja dolegliwości bólowych.
Więcej na temat masażu >

Terapia manualna

W terapii manualnej są wykorzystywane różnorodne techniki i ćwiczenia. Łączy je to, że oddziałują na stawy oraz układ nerwowo-mięśniowy, powodując odciążenie, relaksację i zmniejszenie bolesności. Celem terapii manualnej jest też zmobilizowanie ciała, by zachodziły w nim naturalne procesy zdrowienia.
Więcej na temat terapii manualnej >

Ćwiczenia / kinezyterapia

Aktywność fizyczna niezwykle skutecznie pomaga uporać się ze stresem. Szczególnie polecane są ćwiczenia rozluźniające (gimnastyka relaksacyjna, ćwiczenia oddechowe) oraz ćwiczenia w odciążeniu (np. z piłką, poduszką sensomotoryczną czy taśmami oporowymi). Zajęcia ruchowe tego rodzaju prowadzą do zmniejszenia napięcia mięśniowego, a przez to do relaksu.
Więcej na temat terapii ruchem >

Fizykoterapia

Wsparciem w leczeniu objawów przewlekłego stresu może być elektroterapia, magnetoterapia i światłoterapia. Pomagają one łagodzić dolegliwości bólowe i pobudzać naturalne procesy odnowy biologicznej zachodzące w organizmie.
Więcej na temat fizykoterapii >

Edukacja i profilaktyka

Niezwykle ważną częścią walki ze stresem jest wyposażenie pacjenta w skutecznie sposoby samodzielnego radzenia sobie z objawami. Jest to m.in. instruktaż ćwiczeń, których wykonywanie przynosi ulgę w sytuacjach stresowych albo w wypadku pojawienia się objawów.
Więcej na temat fizjoprofilaktyki >

Poznaj jeszcze więcej zdrowych sposobów walki ze stresem >

Umów się na wizytę!

Strona wykonana przez Monsta.Online