Open/Close Menu Skuteczna Fizjoterapia i Rehabilitacja, Kraków, Krowodrza
Jak pacjent może zwiększyć skuteczność fizjoterapii?

Ogromny wpływ na skuteczność fizjoterapii ma lekarz, który diagnozuje chorobę i decyduje o leczeniu, oraz rehabilitant, który przeprowadza zabiegi fizjoterapeutyczne. Lecz również pacjent na wiele sposobów może wspomóc swojego fizjoterapeutę, a przez to zwiększyć rezultaty osiągane dzięki terapii.

Oto kluczowe elementy po stronie pacjenta, które mają znaczenie w procesie leczenia.

Przygotowanie do fizjoterapii

Odpowiednio przygotowany do zabiegów pacjent może szybciej rozpocząć każdą wizytę, a co się z tym wiąże – lepiej wykorzystać czas, jaki może mu poświęcić rehabilitant. W skrajnych przypadkach brak odpowiedniego przygotowania może uniemożliwić wykonanie zabiegu (np. gdy pacjent nie ma wyników niezbędnych badań lub zaleconego lekarstwa).

Przeczytaj więcej o tym, jak przygotować się do fizjoterapii.

Nastawienie do leczenia

Leczenie wiąże się ze niepewnością co do efektów możliwych do osiągnięcia i czasu, po którym zaczną pojawiać się zmiany na lepsze. Niekiedy towarzyszy temu stres – np. gdy postępy nie są zgodne z oczekiwaniami.

Te osoby, które pozytywnie patrzą w przyszłość, są bardziej skłonne do wytężonej pracy i ćwiczeń, nawet w dłuższym okresie. A przez to osiągają więcej i szybciej niż pacjenci borykający się z brakiem wiary w skuteczność fizjoterapii czy depresją. Zdarza się więc, że w rehabilitację włącza się psycholog po to, by zwiększyć efektywność leczenia.

Motywacja do pracy i zmian

Duże znaczenie dla efektów fizjoterapii ma podejście pacjenta do całego procesu leczenia. W wypadku rehabilitacji często wymagane są regularne ćwiczenia, m.in. samodzielnie wykonywane przez pacjenta. Gdy motywacja jest na wysokim poziomie i pacjent stosuje się do zaleceń fizjoterapeuty (np. profilaktyka, ćwiczenia, wypoczynek), leczenie zazwyczaj jest znacznie skuteczniejsze, a rezultaty pojawiają się szybciej.

Otwartość w komunikacji o dolegliwościach

Pomocą dla fizjoterapeuty są wszelkie informacje płynące ze strony pacjenta. Im szerszą wiedzę o dolegliwościach, chorobach towarzyszących oraz historii leczenia uzyska lekarz i/lub rehabilitant, tym lepszy i bardziej skuteczny program leczenia opracuje.

Warto więc dzielić się wszelkimi spostrzeżeniami, nawet jeśli coś nie wydaje się bezpośrednio związane z głównym problemem (np. bolesności w innych obszarach ciała, zaburzenia prawidłowego funkcjonowania organizmu, nerwice, stresy lub depresje).

Zaufanie do profesjonalizmu fizjoterapeuty

Zdarza się, że do rehabilitanta zgłasza się pacjent z bólem kolan, a rehabilitant proponuje zabiegi na kręgosłup lub stawy biodrowe. Warto wybrać dobrego terapeutę i okazać zaufanie co do jego kompetencji – pozwolić mu działać w obszarach, które tego wymagają.

Ludzkie ciało to zespół ściśle ze sobą powiązanych elementów i nie zawsze miejsce bólu jest miejscem źródła problemu. Podobnie jest z reakcjami organizmu na zabiegi. Niektórzy pacjenci mogą u siebie zauważać zasinienia po terapii manualnej, ale niekoniecznie oznacza to brak profesjonalizmu fizjoterapeuty.

W budowaniu zaufania pomocne jest wybranie odpowiedniego rehabilitanta – empatycznego, pomocnego, profesjonalnego, doświadczonego i wciąż rozwijającego swoje kompetencje. Nie bez znaczenia jest także gabinet rehabilitacyjny, w którym realizowane są zabiegi. Powinien być wygodny dla lekarza i pacjenta oraz wyposażony w nowoczesny, komfortowy i bezpieczny sprzęt.

Samoświadomość pacjenta

Rozpoczynając pracę z fizjoterapeutą, warto zacząć wnikliwie obserwować swój organizm i dzielić się swoimi refleksjami z terapeutą. Czy wraz z postępem leczenia zmienia się natężenie bólu? Czy nie pojawiają się nowe dolegliwości w innym miejscu? Jak szybko znikają objawy i czy w pewnych konkretnych sytuacjach nie pojawiają się ponownie? Jeśli powracają, to w jakich momentach i jak często? Czy znikają samoistnie?

Punktualność wizyt

Ten aspekt może wydawać się bez znaczenia dla skuteczności leczenia. W praktyce jednak okazuje się to ważne. Dlaczego? Jeśli pacjent spóźni się na wizytę, zabiegi być może będą musiały być skrócone, żeby fizjoterapeuta o czasie mógł rozpocząć pracę z kolejnym pacjentem. A zabieg krótszy niż zaplanowana, optymalna długość to po prostu mniejsza efektywność.

Skuteczność fizjoterapii zależy od współpracy pacjenta i rehabilitanta

W poradni „Skuteczna Fizjoterapia” wierzymy, że najlepsze efekty można osiągnąć w wyniku synergii, która pojawia się, gdy fizjoterapeuta i pacjent z pełnym zaangażowaniem ze sobą współpracują. Tylko połączenie wysiłków naszego eksperta oraz pacjenta stwarza dobrą podstawę do poprawy stanu zdrowia i zwiększenia sprawności ruchowej pacjenta. Pamiętaj, Twoje zdrowie w dużym stopniu zależy od Ciebie.

Umów się na wizytę!

Strona wykonana przez Monsta.Online