Jak każda aktywność wykonywana po raz pierwszy, tak pierwsza wizyta u fizjoterapeuty może być stresująca. Wiąże się z pewną dozą niepewności. Nie wiemy przecież, czego możemy się spodziewać, jak będzie wyglądała wizyta, na czym będą polegały zabiegi, jak należy przygotować się do terapii. W tym artykule opowiemy więc, jak zazwyczaj przebiega pierwsze spotkanie z rehabilitantem.
Wywiad medyczny
W czasie pierwszej wizyty fizjoterapeuta musi przede wszystkim poznać dolegliwości i problemy zdrowotne pacjenta, a także historię jego choroby i przebieg dotychczasowego leczenia. Im więcej informacji uzyska, tym lepsze postępowanie lecznicze będzie w stanie zaproponować.
Pierwsza wizyta zaczyna się więc zawsze od rozmowy, w czasie której rehabilitant zadaje bardzo szczegółowe pytania. Przygotuj więc informacje na tematy takie jak:
- Z jakim problemem przychodzisz? Jakie dostrzegasz objawy chorobowe? Jakie doskwierają Ci dolegliwości? Jakie jest nasilenie objawów? W jakich sytuacjach dolegliwości pojawiają się?
- Czy jest to nowy problem? Czy może chorujesz od pewnego czasu? Jaka jest historia przebiegu choroby? Jakie leczenie i zabiegi rehabilitacyjne były stosowane? Z jakim skutkiem?
- Na jakie choroby towarzyszące cierpisz? Od jak dawna? Czy leczysz się u innych specjalistów? Jakie lekarstwa zażywasz (na stałe lub od czasu do czasu)?
Pamiętaj!
Weź ze sobą na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty całą posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań, wypisy ze szpitala, opisy zrealizowanych zabiegów terapeutycznych. Przypomnij sobie też wszystkie ważne informacje o chorobie i doskwierających Ci dolegliwościach.
Badanie funkcjonalne
Po wstępnej rozmowie fizjoterapeuta przeprowadza badanie funkcjonalne (inaczej: czynnościowe badanie narządu ruchu). Pomaga mu to zapoznać się z działaniem układu ruchu pacjenta oraz umożliwia zidentyfikowanie problematycznych obszarów.
Tego rodzaju badanie diagnostyczne to m.in. ocena zakresu ruchu w stawie, sprawdzenie siły lub elastyczności mięśni, ocena stanu tkanek miękkich.
Badanie funkcjonalne polega na poruszaniu ciałem przez fizjoterapeutę lub na samodzielnym wykonywaniu przez pacjenta zaleconych ruchów. Szczegółowy zakres badania zależy jednak od zgłaszanych przez pacjenta problemów.
Podczas badania funkcjonalnego rehabilitant m.in.:
- identyfikuje miejsce występowania problemu,
- ocenia stopień natężenia dolegliwości,
- sprawdza, czy występują problemy powiązane.
Pamiętaj!
Jeśli nie otrzymałeś żadnej instrukcji podczas rejestracji na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty, to do badania nie musisz się specjalnie przygotowywać ani nie musisz zabierać ze sobą stroju sportowego. Badanie funkcjonalne nie będzie wymagało wykonywania skomplikowanych i męczących ćwiczeń fizycznych.
Skierowanie na badania specjalistyczne
Jeśli badanie funkcjonalne jest niewystarczające do postawienia diagnozy i zaproponowania leczenia albo sytuacja jest niejednoznaczna lub skomplikowania, wtedy może okazać się konieczne wykonanie badań specjalistycznych.
Czasem niezbędna jest też konsultacja z lekarzem innej specjalizacji (np. ortopedą lub reumatologiem). W takich sytuacjach pacjent po wykonaniu zaleconych badań lub konsultacji wraca do fizjoterapeuty i dopiero podczas kolejnej wizyty jest stawiana diagnoza i jest opracowywany program leczenia.
Przed diagnozą i zaproponowaniem terapii, fizjoterapeuta może skierować pacjenta m.in. na:
- RTG,
- USG,
- EMG,
- rezonans magnetyczny,
- tomografię komputerową,
- inne badania.
Pamiętaj!
Jeśli wykonywałeś już jakieś badania (np. prześwietlenie albo ultrasonografię), zabierz ich wyniki ze sobą na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty. To ułatwi i przyspieszy diagnozę oraz pozwoli lepiej dopasować leczenie do Twojej indywidualnej sytuacji.
Diagnoza i program leczenia
Gdy rehabilitant zaznajomi się ze wszystkimi informacjami i wynikami badań, może już przeanalizować sytuację pacjenta i postawić diagnozę. Jeśli u pacjenta wcześniej zdiagnozowano jakąś chorobę, fizjoterapeuta może tę diagnozę potwierdzić lub – w razie wątpliwości – przedstawić inne wyjaśnienie zgłaszanych dolegliwości i objawów.
Na koniec pierwszej wizyty rehabilitant z pacjentem omawiają optymalne metody leczenia. Do najskuteczniejszych zabiegów fizjoterapeutycznych, które są brane pod uwagę przy opracowywaniu programu leczenia, są m.in.:
- fizykoterapia,
- kinezyterapia,
- terapia manualna,
- masaż leczniczy,
- trening funkcjonalny,
- kinesiology taping.
Pamiętaj!
Przed wizytą przygotuj pytania do fizjoterapeuty, żeby jak najlepiej wykorzystać to spotkanie i jak najwięcej dowiedzieć się o swojej chorobie oraz o jej leczeniu.
Zabiegi fizjoterapeutyczne
W niektórych przypadkach rehabilitant może rozpocząć leczenie już podczas pierwszej wizyty pacjenta. Zależy to jednak od zdiagnozowanej choroby oraz niezbędnych do zastosowania metod terapii.
Czasem czasu nie pozostaje wystarczająco dużo, czasem nie są dostępne w danym momencie odpowiednie przyrządy (np. korzysta z nich inny pacjent), a czasem pacjent musi w specjalny sposób przygotować się do zabiegu (np. mieć odpowiedni strój) – wtedy leczenie rozpoczyna się dopiero w trakcie kolejnych wizyt.
Pamiętaj!
Kolejne wizyty u fizjoterapeuty będą już przebiegały inaczej. Następnym razem rehabilitant od razu przejdzie do wykonywania uzgodnionych wcześniej zabiegów. Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty to zatem świetna okazja, żeby zapytać się, jak powinieneś przygotować się do kolejnych wizyt (np. jaki strój musisz zabrać ze sobą).
Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty w poradni Skuteczna Fizjoterapia
W naszej poradni rehabilitacyjnej pierwsza wizyta u fizjoterapeuty zazwyczaj jest realizowana z dr Angeliką Wałach, która jest doktorem nauk medycznych z wieloletnim, bogatym doświadczeniem zawodowym.
Podczas pierwszej wizyty dr Angelika Wałach wnikliwie zapoznaje się z sytuacją pacjenta, przeprowadza badanie, diagnozuje problem oraz opracowuje program leczenia (czyli postępuje zgodnie z opisanym wcześniej planem pierwszej wizyty).
Bardzo ważną częścią wizyty w poradni „Skuteczna Fizjoterapia” jest rozmowa oraz dzielenie się wiedzą. Zarówno dr Angelika Wałach, jak i cały zespół lekarzy oraz fizjoterapeutów poradni chętnie udziela wszelkich wyjaśnień oraz odpowiada na wszystkie pytania pacjenta.