Open/Close Menu Skuteczna Fizjoterapia i Rehabilitacja, Kraków, Krowodrza
Skuteczne leczenie rwy kulszowej

Przeszywający ból w okolicy kręgosłupa lędźwiowego, który promieniuje w kierunku pośladka i nogi, najprawdopodobniej oznacza atak rwy kulszowej. Nie jest to jednak wyrok skazujący pacjenta na cierpienie przez całe życie. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej terapii, możliwe jest skuteczne leczenie rwy kulszowej.

Jak rozpoznać rwę kulszową?

Cechami charakterystycznymi ataku rwy kulszowej, po których zazwyczaj bez problemu można rozpoznać tę dolegliwość, są:

  • ból pleców, który występuje w części lędźwiowej kręgosłupa,
  • ból często promieniuje przez pośladki do kończyny dolnej, czasem odczuwany jest nawet aż w okolicach dużego palca stopy,
  • ból bardzo często jest jednostronny, choć zdarzają się pacjenci, którym doskwiera on w obu kończynach,
  • ból jest najczęściej nagły, może pojawić się bez wyraźnej przyczyny lub w następstwie gwałtownego ruchu,
  • ból często jest przez pacjentów określany jako silny, a czasem wręcz paraliżujący i uniemożliwiający poruszanie się,
  • bólowi mogą towarzyszyć objawy takie jak drętwienie i mrowienie w kończynach dolnych.

Ile trwa atak rwy kulszowej?

Atak rwy kulszowej może być odczuwany przez bardzo różny okres i może występować w różnym nasileniu. Bywa, że trwa on zaledwie kilka godzin lub jeden dzień. Ale zdarzają się również przypadki, że pacjenci cierpią z powodu bólu kilka tygodni lub nawet kilka miesięcy. W skrajnych sytuacjach nieleczone dolegliwości mogą trwać latami.

Czy możliwe jest wyleczenie rwy kulszowej?

Pacjenci często lekceważą pierwsze dotykające ich ataki rwy kulszowej. Czekają aż atak sam minie, wykonują automasaż, schładzają bolące miejsce, odciążają nerw w wygodnej pozycji do czasu ustania objawów bólowych lub ograniczają się do zażycia leku przeciwbólowego. Żadne z tych działań nie jest jednak dobrym podejściem!

Gdy u danej osoby raz wystąpi atak rwy kulszowej, to ma on tendencję do powracania od czasu do czasu, na dłużej lub krócej. Między innymi dlatego tak ważne są: szybka i trafna diagnoza, natychmiastowe rozpoczęcie terapii oraz profesjonalne, skuteczne leczenie rwy kulszowej – nie różnymi zawodnymi metodami domowymi, ale po konsultacji i przy wsparciu lekarza ortopedy oraz doświadczonego fizjoterapeuty.

Leczenie rwy kulszowej jest możliwe! Mimo rozpowszechnionej opinii, że rwa kulszowa to wyrok na całe życie, warto pamiętać, że z tymi uciążliwymi atakami bólu naprawdę można skutecznie walczyć. Dzięki odpowiedniej terapii i zabiegom pacjent może wrócić do wykonywania codziennych czynności bez obawy o ciągłe pogarszanie się jego stanu zdrowia i sprawności fizycznej.

Na czym polega skuteczne leczenie rwy kulszowej?

Skuteczne leczenie rwy kulszowej rozpoczyna się od wizyty u ortopedy lub fizjoterapeuty. Podczas pierwszej konsultacji u specjalisty:

  • przeprowadzane są: wywiad medyczny i badanie diagnostyczne (również po to, aby ocenić ewentualne już istniejące zaburzenia czucia lub osłabienia kończyn dolnych),
  • w razie potrzeby wystawiane jest skierowanie na specjalistyczne badanie dodatkowe (RTG, rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa),
  • stawiana jest diagnoza medyczna (jest to o tyle ważne, że ból może wynikać z przyczyn zupełnie innych niż rwa kulszowa),
  • przygotowywany jest kompleksowy plan leczenia, na który mogą składać się farmakoterapia oraz fizjoterapia.

Leczenie rwy kulszowej zależy od stadium choroby i nasilenia objawów. Wysoką skutecznością charakteryzuje się podejście łączące farmakoterapię, fizjoterapię, aktywność fizyczną i zdrowy styl życia:

  • farmakoterapia pomaga likwidować stan zapalny w kręgosłupie i dolegliwości bólowe,
  • fizjoterapia poprawia stan układu ruchu, zapobiega powstawaniu powikłań i pojawianiu się kolejnych ataków rwy kulszowej,
  • regularny ruch, dbałość o prawidłową masę ciała i aktywny tryb życia wspierają utrzymanie w dłuższej perspektywie czasu rezultatów wypracowanych podczas fizjoterapii.

 Zabiegi fizjoterapeutyczne, które wspierają leczenie rwy kulszowej, to m.in.:

  • fizjoprofilaktyka, czyli m.in. nauka prawidłowego wykonywania codziennych czynności takich jak podnoszenie ciężkich przedmiotów czy praca w pozycji siedzącej,
  • terapia manualna i masaże lecznicze aktywujące i wzmacniające cały układ ruchu w okolicy dotkniętej dolegliwościami,
  • a przede wszystkim leczenie ruchem, czyli ćwiczenia fizyczne dopasowane do indywidualnej sytuacji pacjenta w ramach kinezyterapii.

***

Cierpisz z powodu bólu kręgosłupa lub ataków rwy kulszowej?

Umów się na konsultację ortopedyczną lub fizjoterapeutyczną w poradni „Skuteczna Fizjoterapia”. Nasz specjalista zbada Twoje dolegliwości i opracuje dla Ciebie indywidualny program leczenia.

Umów się na wizytę!

Strona wykonana przez Monsta.Online