Open/Close Menu Skuteczna Fizjoterapia i Rehabilitacja, Kraków, Krowodrza
Jak przygotować się do fizjoterapii?

Gdy mamy już za sobą pierwszą wizytę u fizjoterapeuty, podczas której rehabilitant zbadał nasz układ ruchu, zdiagnozował problem i zaproponował program leczenia, przychodzi czas na konkretne zabiegi fizjoterapeutyczne. W czasie serii spotkań z fizjoterapeutą będzie realizowany uzgodniony wcześniej zakres leczenia.

Sprawdźmy więc, jak przygotować się do fizjoterapii, żeby jak najlepiej skorzystać z pomocy oferowanej przez rehabilitanta. Zapraszamy do lektury!

Sprawdź, jakie zabiegi będą realizowane

Najważniejszą rzeczą, jest wiedza o tym, jakie zabiegi fizjoterapeutyczne będą realizowane podczas zbliżającej się wizyty. Różne zabiegi wymagają bowiem różnego przygotowania. O specyfice opracowanego dla Ciebie planu leczenia oraz związanych z tym wymaganiach poinformuje Cię lekarz, fizjoterapeuta lub personel pomocniczy w Twoim gabinecie rehabilitacyjnym. Jeśli nie uzyskasz takich informacji, koniecznie o nie dopytaj.

Weź ze sobą strój dostosowany do zabiegu

Wybierz odzież, która nie będzie utrudniała dostępu do chorego miejsca. Jeśli na przykład leczysz dolegliwości kolana, ubierz luźne spodnie, które możesz podwinąć aż do uda, albo zadbaj o odpowiednią bieliznę i łatwe do zdjęcia spodnie, jeśli nie możesz odpowiednio wysoko podwinąć nogawki spodni.

Załóż bieliznę osobistą, która zapewni Ci komfort w razie konieczności rozebrania się do zabiegu. Dobrym pomysłem dla pań są np. wygodne, sportowe biustonosze. Przykładowymi terapiami, które mogą wymagać od Ciebie zdjęcia całego ubrania wierzchniego są lecznicze masaże, okłady lub kąpiele – o ile oczywiście dotyczą one trudniej dostępnych miejsc, takich jak kręgosłup czy biodra.

W razie potrzeby zabierz na wizytę u fizjoterapeuty komfortowy strój sportowy – spodnie dresowe, podkoszulek lub bluzę oraz wygodne buty typu tenisówki lub adidasy. Tego rodzaju przygotowanie jest wymagane głównie wtedy, gdy planowane są ćwiczenia. Mogą to być m.in. kinezyterapia (czyli leczenie ruchem) oraz trening funkcjonalny (czyli nauka prawidłowego wykonywania poszczególnych ruchów).

Zadbaj o higienę osobistą

By obydwie strony – zarówno Ty, jak i Twój lekarz – czuły się komfortowo, koniecznie zadbaj o higienę. Uważaj na makijaż, kremy i balsamy do ciała. W miejscu planowanego zabiegu nie nadużywaj ich (a jeszcze lepiej całkowicie zrezygnuj z nich), bo kosmetyk na skórze może utrudnić zabieg, więc stracicie część wizyty na pozbywanie się śliskiej warstwy.

Jeśli wybierasz się do fizjoterapeuty po całym dniu pracy i chciałbyś odświeżyć się przed zabiegiem, sprawdź, czy placówka dysponuje odpowiednim miejscem (umywalka lub prysznic). Ale pamiętaj, że jeśli umycie się będzie możliwe, musisz zabrać ze sobą własny ręcznik, klapki oraz kosmetyki.

Ręcznik, klapki i kosmetyki okażą się także przydatne wtedy, gdy podczas wizyty będziesz wykonywać intensywne ćwiczenia fizyczne (np. sportowy trening funkcjonalny), a po wizycie będziesz chciał odświeżyć się.

Zabierz dokumenty, wyniki badań i zalecone leki

W niektórych gabinetach wymagane jest zgłoszenie się z dowodem osobistym i skierowaniem. Dotyczy to głównie placówek państwowych, ale zdarza się również w niektórych prywatnych, szczególnie tych sieciowych. Podczas umawiania się na zabieg, upewnij się więc, czy któryś z tych dokumentów będzie niezbędny u Twojego fizjoterapeuty.

Dobrą praktyką jest zabieranie ze sobą wyników badań, wypisów ze szpitala i diagnoz lekarskich na każdą wizytę u fizjoterapeuty. Zdarza się bowiem, że zabiegi są realizowane przez różne osoby z bardzo wielu różnych powodów, czasem bez uprzedzenia (może to być np. kwestia specjalizacji albo nieobecności związanej z urlopem czy sytuacją losową).

Niektóre zabiegi wymagają od pacjenta zakupienia i przyniesienia na wizytę własnych leków. Przykładem jest jonoforeza lub fonoforeza. Jeśli fizjoterapeuta uprzedził Cię o konieczności przybycia z własnym lekiem, nie lekceważ tego, bo brak lekarstw może oznaczać brak możliwości zrealizowania zabiegu.

Jak przygotować się do fizjoterapii w poradni „Skuteczna Fizjoterapia”?

W naszej poradni podczas pierwszej wizyty zawsze szczegółowo informujemy pacjenta, jak należy przygotować się do rehabilitacji. Dokładnie wyjaśniamy, jakie przygotowania należy poczynić przed poszczególnymi rodzajami zabiegów fizjoterapeutycznych (ze względu na specyfikę każdego z nich).

W razie jakichkolwiek wątpliwości, nasz personel zawsze chętnie służy pomocą i wsparciem. Jeśli zdarzy Ci się zapomnieć o wytycznych uzyskanych od lekarza, zadzwoń do nas i upewnij się, co powinieneś zrobić przed wizytą i co ze sobą zabrać.

Zapraszamy także do zapoznania się ze szczegółowymi wskazówkami, które zaprezentowaliśmy w tym artykule.

Umów się na wizytę!

Strona wykonana przez Monsta.Online